Giriş |  Kayıt
"Dil, bir ulusun aynasıdır. Bu aynaya baktığımız zaman, orada kendimizin gerçek yankısını görürüz."
SCHILLER
 

  Aigai’de Zeus Sunağı’nın izleri aranıyor
Tüm haberler
 
  İlginç Haber -   14/07/2018 -   Bu haber 10847 kez okundu.

Antik dönemin 12 Aiol kentinden biri olan Aigai’de 2018 yılı kazı çalışmaları başladı.

  Manisa Celal Bayar Üniversitesi tarafından yapılan kazı çalışmaları, geçen yıl ortaya çıkarılan Athena Tapınağıyla başlarken tapınağın önünde yer alan yapının Zeus Sunağı olabileceği düşünülüyor. Kazı başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin, "2018 yılı çalışmalarımızı ağırlıklı olarak bu alanda gerçekleştireceğiz. Belki yıl sonuna doğru bunun gerçekten bir sunak mı olup olmadığını söyleyecek durumda olacağız" dedi.

Batı Anadolu´da kurulan 12 Aiol kentinden biri olan ve tarihi M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanan Manisa´nın Yunusemre ilçesi Yuntdağ Köseler Mahallesi yakında bulunan Aigai antik kentinde 2018 yılı kazı çalışmaları başladı. Birçok yapısı hala gün yüzüne çıkmayı bekleyen antik kentte geçen yıl tiyatronun üstünde yer alan ve Athena Tapınağı olduğu düşünülen alanda başlayan kazı çalışmalarıyla tarihe ışık tutulacak. Athena Tapınağı’nın hemen önünde yer alan yapı kalıntısının ise yazılı kaynaklarda bahsedilen Zeus Sunağı olduğunu düşünen arkeologlar bu sene yapılacak çalışmalarla kentin en önemli kutsal alanının iyice ortaya çıkacağını belirtti. Athena Tapınağı ve Zeus Sunağının ortaya çıkmasıyla Aigai´de ziyaretçiler için yeni bir alanın daha açılacak olmasının kente gelen turist sayısında da ciddi bir artış oluşturması bekleniyor.

ZEUS SUNAĞI’NIN İZİ ARANIYOR

Tiyatronun üst bölümünde yer alan kent duvarlarının üzerindeki düzlükte ve batıya doğru bir akropolis gibi uzanan kesimde yer alan tapınağın konumu itibariyle Pergamon Athena Tapınağı´nı anımsatması nedeniyle Athena Tapınağı olarak değerlendirildiğini kaydeden Aigai Antik Kenti Kazı Başkanı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Yusuf Sezgin, “Aigai antik kentindeki 2018 yılı kazı çalışmaları 2 Temmuz tarihinde başladı. Mümkün olduğu kadar 15 Eylül tarihine kadar çalışmayı planlıyoruz yani yaklaşık 2 buçuk ay gibi bir çalışma planlıyoruz. Çalışmamızın ilk ayağını kutsal alan oluşturuyor. Aslında biz buraya 2017 yılında başlamıştık. 2017 yılındaki çalışmalar temizlik çalışması mahiyetindeydi. Bu yıl da kazı çalışmalarına başlamak istiyoruz. Burası önemli bir kutsal alan. Kentin en önemli kutsal alanı aslında burası. Burada bir tapınağımız var, yüksek ihtimalle Athena Tapınağı olduğunu düşünüyoruz. Bu tapınağın önünde de bir yapı kalıntısı var. Elimizdeki yazılı kaynaklar bize Athena Tapınağı yakınında bir Zeus Sunağı olduğunu söylüyor. Bu açıdan bu yapının Zeus Sunağı olabileceğini düşünüyoruz. Bu sene yapacağımız çalışmalarla belki bu konuyu aydınlatmış olacağız. Zeus Sunağı bizim için önemli çünkü bu bölgede özellikle Bergama´da biliyorsunuz önemli bir Zeus Sunağı var şuanda Berlin´de olan Zeus Sunağından bahsediyoruz. Bergama´daki kadar büyük ve görkemli bir yapı değil ama yine de oldukça büyük boyutlu, önemli bir Zeus Sunağı olduğunu düşünüyoruz. 2018 yılı çalışmalarımızı ağırlıklı olarak bu alanda gerçekleştireceğiz. Belki yıl sonuna doğru bunun gerçekten bir sunak mı olup olmadığını söyleyecek durumda olacağız. Bu yılki çalışmalarımızda burayı seçmemizin nedeni kente yeni bir turistik alan kazandırmak aslında. Hem arkeolojik verileri elde etmiş olacağız hem de ziyaretçilerimiz için yeni bir alan açmış oluyoruz çünkü daha önce hiç bilinmeyen bir alandı burası. Bundan sonra gelen ziyaretçiler buradaki hem manzarasıyla çok güzel bir alan hem de arkeolojik buluntularıyla yeni bir alanla karşılaşmış olacaklar” dedi.

KAZILAN İLK KUTSAL ALAN

Kazıya katılan Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü Yüksek Lisans öğrencilerinden Burkay Kızılbuğa, “Athena Tapınağı kutsal alanında çalışmalar bu sene başladı şuan Zeus Sunağı´nın olduğu bölümdeyiz. Yan tarafta da stoalarımız yer alıyor. Bu sene tapınak kutsal alanında kazı çalışması ve envanter çalışması yapılacak. Onun ardından da taşların, blokların istiflenmesi, çizilmesi gibi işler sezon içerisinde devam edecek. Burası Aigai antik kenti için çok önemli bir alan. Kent içerisinde kazılan ilk kutsal alan. Bu nedenle kentin hem popülaritesini artırır bu durum hem turizme çok iyi bir kazanç sağlar hem de Aigai´nin inanıyoruz ki yıl içerisinde turist sayısını artıracak. 4 yıldır Aigai antik kentinde çalışıyorum ve yüksek lisans öğrencisiyim. 4 yıl içinde Aigai antik kentinin pek çok noktasında eğitim aldım ve cidden beni arkeoloji alanında çok geliştirdi. Kutsal alan kazısı da, tapınak ve sunak kazısının da beni aynı şekilde geliştireceğini düşünüyorum. İlerleyen dönemlerde çok iyi bir arkeolog olmam için çok iyi bir çalışma sahası burası” dedi.


Etiketler : Aigai, Zeus, Sunağı
Kaynak : www.sozcu.com.tr
  Habere Yorum Yazın  EN SON EKLENEN HABERLER  
1973 Yapımı Canım Kardeşim Filminin Finali Değişti
Bu yıl kuruluşunun 20. yılını kutlayan LÖSEV, merhum Ertem Eğilmez´in 1973 yılında çekti...
1973 Yapımı Canım Kardeşim Filminin Finali Değişti

 Sinema-Tiyatro -   16/11/2018

Bu yıl kuruluşunun 20. yılını kutlayan LÖSEV, merhum Ertem Eğilmez´in 1973 yılında çektiği ve lösemili bir çocuğun hikayesini anlatan ´Canım Kardeşim´in hikayesini yeniden yazdı.
Şair Bahaettin Karakoç hayatını kaybetti
Türk edebiyatında Dede Korkut ve Beyaz Kartal olarak anılan 88 yaşındaki şair Bahaettin Karako...
Şair Bahaettin Karakoç hayatını kaybetti

 Edebiyat Haberleri -   17/10/2018

Türk edebiyatında Dede Korkut ve Beyaz Kartal olarak anılan 88 yaşındaki şair Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş´ta tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Nazım Hikmet Vakfı’nda edebiyat söyleşileri
Nâzım Hikmet Vakfı, odağında Nâzım Hikmet´in yaşamı ve sanatının yer alacağı bir dizi ...
Nazım Hikmet Vakfı’nda edebiyat söyleşileri

 Edebiyat Haberleri -   07/10/2018

Nâzım Hikmet Vakfı, odağında Nâzım Hikmet´in yaşamı ve sanatının yer alacağı bir dizi söyleşi programı başlatıyor.
55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ödüller belli oldu
Geçtiğimiz yıl ´Ulusal Yarışma´ kategorisinin kaldırılmasıyla sinemaseverlerin tepkisini ...
55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ödüller belli oldu

 Kültür Sanat Haberleri -   07/10/2018

Geçtiğimiz yıl ´Ulusal Yarışma´ kategorisinin kaldırılmasıyla sinemaseverlerin tepkisini çeken 55. Uluslararası Antalya Film Festivali´nde ödüller belli oldu. ´En İyi Film´ ödülü 3 Yüz´e verildi.
34. Söğütlü Tarım, Hayvancılık, Kültür Ve Sanat Festivali Başlıyor
Sakarya´nın Söğütlü ilçesinde düzenlenecek olan 34. Söğütlü Tarım, Hayvancılık, Kült...
34. Söğütlü Tarım, Hayvancılık, Kültür Ve Sanat Festivali Başlıyor

 Kültür Sanat Haberleri -   02/09/2018

Sakarya´nın Söğütlü ilçesinde düzenlenecek olan 34. Söğütlü Tarım, Hayvancılık, Kültür ve Sanat Festivali öncesi ilçede hazırlık toplantısı yapıldı.
Şebinkarahisar Festivali Kelkit Vadisinde Ses Getirdi
Şebinkarahisar´da 5 yıldır çeşitli nedenlerden dolayı yapılamayan festival bu yıl coşkuyla...
Şebinkarahisar Festivali Kelkit Vadisinde Ses Getirdi

 Kültür Sanat Haberleri -   02/09/2018

Şebinkarahisar´da 5 yıldır çeşitli nedenlerden dolayı yapılamayan festival bu yıl coşkuyla gerçekleştirildi.
16. Kıbrıs Tiyatro Festivali Perdelerini 10 Eylül Pazartesi Açacak
16. Kıbrıs Tiyatro Festivali 10 Eylül Pazartesi günü başlıyor....
16. Kıbrıs Tiyatro Festivali Perdelerini 10 Eylül Pazartesi Açacak

 Kültür Sanat Haberleri -   02/09/2018

16. Kıbrıs Tiyatro Festivali 10 Eylül Pazartesi günü başlıyor.
Olympos Kültür ve Edebiyat Festivali başlıyor
Uluslararası Olympos Kültür ve Edebiyat Festivali, 6-10 Eylül 2018 tarihlerinde Olimpos Antik Ke...
Olympos Kültür ve Edebiyat Festivali başlıyor

 Kültür Sanat Haberleri -   02/09/2018

Uluslararası Olympos Kültür ve Edebiyat Festivali, 6-10 Eylül 2018 tarihlerinde Olimpos Antik Kenti´nde gerçekleştirilecek.
Aşık Veysel Kültür Ve Sanat Festivali 22 Temmuz´da Yapılacak
Ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu anısına bu yıl 25.´si düzenlenecek Aşık Veysel ...
Aşık Veysel Kültür Ve Sanat Festivali 22 Temmuz´da Yapılacak

 Kültür Sanat Haberleri -   14/07/2018

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu anısına bu yıl 25.´si düzenlenecek Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali 22 Temmuz´da gerçekleştirilecek....

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.