Giriş |  Kayıt
"Dehanın ilk ve en büyük şartı hakikati sevmektir."
GOETHE
 

  9.İstanbul Edebiyat Festivali Başlıyor
Tüm haberler
 
  Edebiyat Haberleri -   26/11/2017 -   Bu haber 5870 kez okundu.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı´nın iş birliğiyle bu yıl 9.´su düzenlenen

  Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı´nın iş birliğiyle bu yıl 9.´su düzenlenen "İstanbul Edebiyat Festivali"nin tanıtımı yapıldı.

Bu yılki teması "Sinema ve Edebiyat" olarak belirlenen festivalin tanıtım toplantısı, festival etkinliklerinin de gerçekleştirileceği TYB İstanbul Şubesi´nin bulunduğu Sultanahmet´teki Kızlarağası Medresesi´nde yapıldı.

Toplantıda konuşan İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, "İstanbul Edebiyat Festivali"nin, edebiyat camiasında çok önemli bir konuma yerleştiğini söyledi.

Şen, kültür ve sanatın önemine değinerek, "Festivalin ilkini yaptığımızda ´Seneye yapılabilecek mi?´ tedirginliği vardı. Buradaki herkesin el birliğiyle bugün 9.´sunu yapıyoruz çok şükür. Şimdi bize düşen, bu etkinlik biter bitmez 10. festival için kolları sıvamak. Ülkeler kendi aralarında birçok anlaşma yapıyor. Bu anlaşmaların içinde kültür-sanat yoksa, birbirimizin yazarlarını tanımıyorsak, siyasilerin yaptığı anlaşmaların altı boş demektir." ifadelerini kullandı.

Festival uluslararası olacak

Festivalin temasının kendisini ayrıca heyecanlandırdığını vurgulayan Şen, şöyle devam etti:

"Sinema ve tiyatromuzun edebiyattan ve edepten uzaklaştığını görüyoruz. Bu konu ilk olarak 8-9 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın düzenlediği bir panelde konuşuldu. Sinema ve edebiyat ilişkisi, bu festival vesilesiyle ilk defa bu çapta gündeme geliyor. Biz her ay Şehir Tiyatroları için 15 eser okuyoruz, 15 eserin de geçemediği oluyor. Çünkü eserlerde dil yok. İdeolojik bir amaçla yazılmışsa, kim yazarsa yazsın kötü bir eser çıkıyor. Alt alta diyaloglar var ama sanat değeri olan bir tiyatro eseri ortaya çıkmıyor."

Şen, sinema ve tiyatroda bir anlatım dili olması gerektiğini belirterek, "Kültür ve sanatta Batının çizdiği sınırlarda mı kalmamız gerekiyor? ´9. İstanbul Edebiyat Festivali´ bu noktada inşallah çok sağlam bir temel taşı olur ve bu konuştuklarımızın kalıcı hale gelmesini sağlayan dergiler daha da sağlam bir yerde durur. Gazetelerin kültür-sanat sayfası açması çok önemli. Magazin haberleri kültür-sanat diye yutturuluyor. İnşallah Edebiyat Mevsimi´nin 10.´sunda, uluslararası çapta bir etkinliği hep birlikte gerçekleştiririz." diye konuştu.

TYB İstanbul Şubesi Başkanı ve Festival Koordinatörü Mahmut Bıyıklı da sinema ve edebiyatın birbirinden beslendiğini dile getirdi.

Bu etkileşimin ileride de devam edeceğini vurgulayan Bıyıklı, "Hem Türkiye´de hem dünyada, edebi eserlerden sinemaya başarılı uyarlamalar yapılıyor. Edebiyatın aracı kalem, sinemanın aracı kamera. Edebiyat yazıyı, sinema görselliği kullanıyor ama beslendikleri coğrafya aynı. Festivalde bu ikisini tüm detaylarıyla masaya yatıracağız." değerlendirmesinde bulundu.

Bıyıklı, bu yıl "Şeref Misafiri" olarak yönetmen Semih Kaplanoğlu´nu ağırlayacaklarını ifade etti.

Festivalin artık İstanbul´a sığmadığına işaret eden Bıyıklı, festivali uluslararası hale getirmek için çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Açılış Sedat Anar´dan, kapanış Göksel Baktagir´den

Festival kapsamında edebiyat ve sinemaya değer katan isimlerle ilgili oturumlar yapılacağının altını çizen Bıyıklı, şunları kaydetti:

"Kapanış günü ödül törenimiz olacak. Öncü isimlere ödüller verilirken, genç kuşak sanatçılara da berat takdim edilecek. ´Festival Özel Ödülü´ Semih Kaplanoğlu ve İhsan Kabil´e, ´Vefa Ödülü´ ise Ömer Lütfi Mete adına oğlu Ali Buhara Mete´ye verilecek. Film gösterimleri de yapacağımız festivalin açılış konserini Sedat Anar, kapanış konserini de Göksel Baktagir verecek."

"9. İstanbul Edebiyat Festivali" düzenleme kurulunda yer alan sinema yazarı İhsan Kabil ise sinema ve edebiyatın hem benzer hem farklı yönleri olduğunu vurguladı.

Kabil, sinema ve edebiyat arasındaki alışverişin sürekli devam ettiğini belirterek, "Sinemada bazı edebiyat uyarlamaları, hikayenin gerisinde kalabiliyor. Bazıları ise kitabın aynısı oluyor ve seyirci sıkılıyor. Edebiyatın sinemayı beslediği gibi, sinemanın da iyi bir edebiyatının olması gerekiyor. Bu festivalde sinema ve edebiyatın ilişkisini ve bu ilişkinin boyutlarını konuşacağız. Bunların yanında sinemaya gönül vermiş tecrübeli isimlerle, genç sinemacı ve edebiyatçıları da burada ağırlamak çok değerli bizim için. Sinemanın felsefi boyutu, güncel sorunları, teknik ve ekonomik boyutları incelenecek." şeklinde konuştu.

Diğer adı "Edebiyat Mevsimi" olan festival, 27 Kasım´da başlayacak ve sinemayla edebiyat dünyasından ünlü isimler katılacak.

Festival kapsamında Semih Kaplanoğlu, Atilla Dorsay, Ali Ural, Ahmet Yenilmez, Samed Karagöz, Elif Dağdeviren, Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Kamil Koç, Ahmet Turgut, Burçak Evren, Mesut Uçakan, Nazif Tunç, Sefa Önal, Bestami Yazgan ve Seyid Çolak gibi birçok kişinin katılacağı söyleşiler yapılacak.

"9. İstanbul Edebiyat Festivali", 2 Aralık´ta düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek.


Etiketler : istanbul, edebiyat, festivali, mevsimi, Sedat Anar, Göksel Baktagir, Semih Kaplanoğlu, Atilla Dorsay, Ali Ural, Ahmet Yenilmez, Samed Karagöz, Elif Dağdeviren, Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Kamil Koç, Ahmet Turgut, Burçak Evren, Mesut Uçakan, Nazif Tunç, Sefa Önal, Bestami Yazgan, Seyid Çolak, İhsan Kabil
Kaynak : www.haberler.com
  Habere Yorum Yazın  EN SON EKLENEN HABERLER  
1973 Yapımı Canım Kardeşim Filminin Finali Değişti
Bu yıl kuruluşunun 20. yılını kutlayan LÖSEV, merhum Ertem Eğilmez´in 1973 yılında çekti...
1973 Yapımı Canım Kardeşim Filminin Finali Değişti

 Sinema-Tiyatro -   16/11/2018

Bu yıl kuruluşunun 20. yılını kutlayan LÖSEV, merhum Ertem Eğilmez´in 1973 yılında çektiği ve lösemili bir çocuğun hikayesini anlatan ´Canım Kardeşim´in hikayesini yeniden yazdı.
Şair Bahaettin Karakoç hayatını kaybetti
Türk edebiyatında Dede Korkut ve Beyaz Kartal olarak anılan 88 yaşındaki şair Bahaettin Karako...
Şair Bahaettin Karakoç hayatını kaybetti

 Edebiyat Haberleri -   17/10/2018

Türk edebiyatında Dede Korkut ve Beyaz Kartal olarak anılan 88 yaşındaki şair Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş´ta tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
Nazım Hikmet Vakfı’nda edebiyat söyleşileri
Nâzım Hikmet Vakfı, odağında Nâzım Hikmet´in yaşamı ve sanatının yer alacağı bir dizi ...
Nazım Hikmet Vakfı’nda edebiyat söyleşileri

 Edebiyat Haberleri -   07/10/2018

Nâzım Hikmet Vakfı, odağında Nâzım Hikmet´in yaşamı ve sanatının yer alacağı bir dizi söyleşi programı başlatıyor.
55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ödüller belli oldu
Geçtiğimiz yıl ´Ulusal Yarışma´ kategorisinin kaldırılmasıyla sinemaseverlerin tepkisini ...
55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ödüller belli oldu

 Kültür Sanat Haberleri -   07/10/2018

Geçtiğimiz yıl ´Ulusal Yarışma´ kategorisinin kaldırılmasıyla sinemaseverlerin tepkisini çeken 55. Uluslararası Antalya Film Festivali´nde ödüller belli oldu. ´En İyi Film´ ödülü 3 Yüz´e verildi.
34. Söğütlü Tarım, Hayvancılık, Kültür Ve Sanat Festivali Başlıyor
Sakarya´nın Söğütlü ilçesinde düzenlenecek olan 34. Söğütlü Tarım, Hayvancılık, Kült...
34. Söğütlü Tarım, Hayvancılık, Kültür Ve Sanat Festivali Başlıyor

 Kültür Sanat Haberleri -   02/09/2018

Sakarya´nın Söğütlü ilçesinde düzenlenecek olan 34. Söğütlü Tarım, Hayvancılık, Kültür ve Sanat Festivali öncesi ilçede hazırlık toplantısı yapıldı.
Şebinkarahisar Festivali Kelkit Vadisinde Ses Getirdi
Şebinkarahisar´da 5 yıldır çeşitli nedenlerden dolayı yapılamayan festival bu yıl coşkuyla...
Şebinkarahisar Festivali Kelkit Vadisinde Ses Getirdi

 Kültür Sanat Haberleri -   02/09/2018

Şebinkarahisar´da 5 yıldır çeşitli nedenlerden dolayı yapılamayan festival bu yıl coşkuyla gerçekleştirildi.
16. Kıbrıs Tiyatro Festivali Perdelerini 10 Eylül Pazartesi Açacak
16. Kıbrıs Tiyatro Festivali 10 Eylül Pazartesi günü başlıyor....
16. Kıbrıs Tiyatro Festivali Perdelerini 10 Eylül Pazartesi Açacak

 Kültür Sanat Haberleri -   02/09/2018

16. Kıbrıs Tiyatro Festivali 10 Eylül Pazartesi günü başlıyor.
Olympos Kültür ve Edebiyat Festivali başlıyor
Uluslararası Olympos Kültür ve Edebiyat Festivali, 6-10 Eylül 2018 tarihlerinde Olimpos Antik Ke...
Olympos Kültür ve Edebiyat Festivali başlıyor

 Kültür Sanat Haberleri -   02/09/2018

Uluslararası Olympos Kültür ve Edebiyat Festivali, 6-10 Eylül 2018 tarihlerinde Olimpos Antik Kenti´nde gerçekleştirilecek.
Aşık Veysel Kültür Ve Sanat Festivali 22 Temmuz´da Yapılacak
Ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu anısına bu yıl 25.´si düzenlenecek Aşık Veysel ...
Aşık Veysel Kültür Ve Sanat Festivali 22 Temmuz´da Yapılacak

 Kültür Sanat Haberleri -   14/07/2018

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu anısına bu yıl 25.´si düzenlenecek Aşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali 22 Temmuz´da gerçekleştirilecek....

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.