Giriş |  Kayıt
"Bir paranın nereden geldiğini görmek istiyorsan, nereye gittiğine bak."
EBU HANİFE
 


Yazar ismi : Ziya GÖKALP
Doğum Tarihi :  23 Mart 1876  Vefat Tarihi : 25 Ekim 1924
Memleketi :
  Diyarbakır - (Tüm Diyarbakır biyografileri için tıklayın)

 
 
Diyarbakır hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Ziya GÖKALP Kimdir?
Ziya Gökalp 1876 yılında Diyarbakır´da doğdu. İstanbul´da Baytar Mekteb-i Alisi´nin son sınıfından alınıp tevkif edildi. Dokuz ay hapislikten sonra memleketine sürüldü. 1908´de Diyarbakır İlköğretim Müfettişi, 1910´da da İttihad ve Terakki Partisi Genel İdare Kurulu üyesi oldu. İstanbul´a yerleşti. Darülfünun´da sosyoloji dersleri verdi. Genç Kalemler ile Türk Yurdu´nda yazılar yazdı. Yeni Mecmua´yı çıkardı. İstanbul işgal edilince Malta´ya sürüldü (1919). 1923´te Telif ve Tercüme Ercümeni Reisliği´ne tayin edildi. Diyarbakır milletvekili oldu (1923). Hastalanınca tedavi için İstanbul´a geldi ve bu şehirde öldü.
Türkçülük akımını sistemleştirip topluma mal etti. Türk toplumunun her alanda yücelmesi için çalıştı. Milli kültür kaynaklarına dönüşü sağladı. Milli edebiyat akımının kuvvetlenmesini temin etti. Düşüncelerini halka yayabilmek için makale, öğretici şiir, destan ve masal türlerinde popüler eserler verdi.

Eserleri

Şiirleri: Kızıl Elma (1915), Yeni Hayat (1918), Altın Işık (1923). Diğer eserleri : Türkleşmek-İslamlaşmak-Muasırlaşmak (1918), Türkçülüğün Esasları (1923), Yeni Türkiye´nin Hedefleri.
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.