Giriş |  Kayıt
"Aşk, dört nala giden at gibidir, ne dizginden anlar, ne söz dinler."
KONFÜÇYÜS
 


Yazar ismi : Ümit KAFTANCIOĞLU
Doğum Tarihi :  1935  Vefat Tarihi : 11 Nisan 1980
Memleketi :
  Ardahan - (Tüm Ardahan biyografileri için tıklayın)

 
 
Ardahan hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Ümit KAFTANCIOĞLU Kimdir?
Asıl adı Garip Tatar olan Ümit Kaftancıoğlu 1935 yılında Ardahan´ın Hanak ilçesinin Koyunpınarı (Saskara) köyünde dünyaya geldi. Çocukluğu Dede Korkut boylarının zengin anlatım geleneği içerisinde, halk âşıklarının, söz sohbet bilenlerin dizinin dibinde destan, masal, türkü, efsane dinleyerek, okuyarak geçti. Köyündeki İlkokula gittiğinde diploma alacak durumdaydı. İlkokulu bitirdikten sonra köy çocuklarına açık tek kapı olan Köy Enstitüsü’ne girmek için yıllarca uğraştı, yollara düştü, Cılavuz Köy Enstitüsü’ne girdi.Kaftancıoğlu, Cılavuz Köy Enstitüsü’nü bitirdikten sonra Mardin’in Derik ilçesinde ilkokul öğretmeni olarak görevine başladı. Daha sonra Balıkesir Necati Bey Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirip bir süre Rize’nın Pazar ilçesinde Türkçe öğretmenliği yaptı.
Yedeksubay olarak görev yaptığı askerlik dönüşü, TRT´nin açtığı sınavı kazanarak, Köy Yayınları bölümünde göreve başladı. TRT İstanbul Radyosu´nda "Av Bizim Avlak Bizim", "Dilden Dile" ve “Yurdun Dört Bucağından” gibi programlarla halk kültürünü, halk âşıklarını, halkın eksiğini ve sıkıntılarını mikrofona taşıdı. “Gerçek edebiyatın halkın ağzında, dilinde olduğunu bilmeliyiz. Halkın sözlü edebiyatını yazıya geçirecek, değerlendirecek olanlar da halk çocuklarıdır.” der. Bu gözlemlerini doğrularcasına, Anadolu´yu gezerek derlemelerle halkın sözlü yazınını ve halk türkülerini yazıya döktü. Günümüzde bile sevilerek dinlenen “Evreşe Yolları Dar” ve “Yüksek Yüksek Tepeler Ev Kurmasınlar” türküleri Kaftancıoğlu´nun derlemeleri arasındadır.
Radyo programcılığı yanında edebiyat dünyasında da adını duyuran Kaftancıoğlu, "Dönemeç"le (Öykü) TRT Büyük Ödülü birincilik (1970), "Hakullah"la (Röportaj) Milliyet Gazetesi Karacan Ödülü birinciliği (1972) aldı.
11 Nisan 1980 günü görev yaptığı TRT İstanbul Radyosu’na gitmek için çıktığı evinin önünde, demokrasinin, kültürün ve aydınlığın düşmanlarınca katledildi.

Eserleri

* Dönemeç (Öykü) 1972 (Yeni Basım Yalın Ses Yayınları-2006) * Hakullah (Röportaj) 1972 * Yelatan (Roman) 1972 * Tek Atlı Tekin Olmaz (Halk Masalları) 1973 * Tüfekliler (Roman) 1974 (Yeni Basım Yalın Ses Yayınları-2006) * Köroğlu Kolları (Halk Destanları) 1974 * Çarpana (Öykü) 1975 * İstanbul Allak Bullak (Öykü) 1983 Çocuk Kitapları * Kekeme Tavşan (1974) (Yeni Basım Yalın Ses Yayınları-2006) * Çizmelerim Keçeden (1979) * Altın Ekin (1979) * Dört Boynuzlu Koç (1979) * Kan Kardeşim Doru Tay (1979) * Hızır Paşa (1980) * Çoban Geçmez (1980) (Yeni Basım Yalın Ses Yayınları-2006) * Şülgür Deresi (1981) * Salih Bey (1981)
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.