Giriş |  Kayıt
"Bir iş yapmak için neden yarını bekliyorsun? Bugün de dünün bir yarını değil midir?"
ÖMER HAYYAM
 


Yazar ismi : Memduh Şevket ESENDAL
Doğum Tarihi :  Bilgi yok
Memleketi :
  Bilgi yok

 
 
Şehirler hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Memduh Şevket ESENDAL Kimdir?
Türk roman ve hikaye yazarı. Çorlu´da doğdu. Belirli bir öğrenim göremedi, kendi kendini yetiştirdi. İttihat ve Terakki Cemiyeti müfettişliğinde, Azerbaycan Elçiliği´nde bulundu, öğretmenlik ve gazetecilik yaptı. Cumhuriyetin ilanından sonra İran, Afganistan elçiliklerinde bulundu. Milletvekili olarak Büyük Millet Meclisi´ne katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreterliği yaptı.
1925 yılında Meslek Dergisi´ndeki hikayeleri ile edebiyat yaşamına katıldı. Ancak bu tarihten sonra edebiyat çalışmalarına uzun bir ara vererek 1946´dan sonra sanat ve edebiyat dergilerindeki edebi yazıları ve yayımladığı hikayelerle isim yaptı.
Günlük yaşamdan aldığı konuları gerçekten birisi ile sohbet eder gibi sade bir hava içinde, benzetmelere gitmeden büyük bir sadelikle yazdı. Hikayelerindeki kişileri derin bir gözlem gücüyle, yalın bir anlatımla inceledi. Tüm ruhsal durumlarını başarılı bir biçimde yansıttı.

Eserleri

Ayaşlı ve Kiracıları (roman), Temiz Sevgiler, Ev Ona Yakıştı (hikayeleri).
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.