Giriş |  Kayıt
"Adam vardır kanat süpürtür Venüs´e... ve kitabı ağzına kadar ruhla dolu kutsal bir emanet değil, maddi refahına hizmet edecek bir hüddam olarak görür."
CEMİL MERİÇ
 


Yazar ismi : Cevat Şakir KABAAĞAÇLI
Doğum Tarihi :  Bilgi yok
Memleketi :
  Bilgi yok

 
 
Şehirler hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Cevat Şakir KABAAĞAÇLI Kimdir?
Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı. 1890´da İstanbul´da doğdu. 13 Ekim 1973´te İzmir´de yaşamını yitirdi. Yazılarında, çok sevdiği Bodrum´un antik çağlardaki ismi olan Halikarnasos´tan esinlenerek Halikarnas Balıkçısı takma adını kullandı. Osmanlı Padişahı Abdülhamit döneminin devlet adamlarından tarihçi Şakir Paşa´nın oğlu. Çocukluğu babasının görevi nedeniyle bulundukları Atina´da geçti. İlköğrenimini Büyükada Mahalle Mektebi´nde, ortaöğrenimini Robert Kolej´de tamamladı. İngiltere´ye gitti. Oxford Üniversitesi´nde dört yıl Yakın Çağlar Tarihi okudu, üniversiteyi orada bitirdi. İstanbul´a dönünce Diken, Resimli Gazete, Resimli Ay, İnci gibi dergilerde yazılar yazdı, kapak resimleri ve süslemeler yaptı, karikatürler çizdi. Çizgi romanlar yaptı. İlk öyküleri 1920´li yılardan başlayarak yayımlandı. Cumhuriyet´in ilanından sonra asker kaçaklarıyla ilgili bir yazısı yüzünden 3 yıl kalebentliğe mahkum edildi ve Bodrum´a sürüldü. 1.5 yıl Bodrum´da kaldı. Cezasının son yarısını İstanbul´da geçirdi. Yeniden yürekten bağlandığı Bodrum´a döndü. 1947´den itibaren çocuklarının eğitimi için İzmir´e yerleşti. Ölümünden sonra da kendi eseri olan Bodrum´a gömüldü.

Eserleri

Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı. 1890´da İstanbul´da doğdu. 13 Ekim 1973´te İzmir´de yaşamını yitirdi. Yazılarında, çok sevdiği Bodrum´un antik çağlardaki ismi olan Halikarnasos´tan esinlenerek Halikarnas Balıkçısı takma adını kullandı. Osmanlı Padişahı Abdülhamit döneminin devlet adamlarından tarihçi Şakir Paşa´nın oğlu. Çocukluğu babasının görevi nedeniyle bulundukları Atina´da geçti. İlköğrenimini Büyükada Mahalle Mektebi´nde, ortaöğrenimini Robert Kolej´de tamamladı. İngiltere´ye gitti. Oxford Üniversitesi´nde dört yıl Yakın Çağlar Tarihi okudu, üniversiteyi orada bitirdi. İstanbul´a dönünce Diken, Resimli Gazete, Resimli Ay, İnci gibi dergilerde yazılar yazdı, kapak resimleri ve süslemeler yaptı, karikatürler çizdi. Çizgi romanlar yaptı. İlk öyküleri 1920´li yılardan başlayarak yayımlandı. Cumhuriyet´in ilanından sonra asker kaçaklarıyla ilgili bir yazısı yüzünden 3 yıl kalebentliğe mahkum edildi ve Bodrum´a sürüldü. 1.5 yıl Bodrum´da kaldı. Cezasının son yarısını İstanbul´da geçirdi. Yeniden yürekten bağlandığı Bodrum´a döndü. 1947´den itibaren çocuklarının eğitimi için İzmir´e yerleşti. Ölümünden sonra da kendi eseri olan Bodrum´a gömüldü. Mezarı Bodrum´da. ESERLERİ: ROMAN: Aganta Burina Burinata (1946) Ötelerin Çocuğu (1956) Uluç Reis (1962) Turgut Reis (1966) Deniz Gurbetçileri (1969) DENEME-İNCELEME-MİTOLOJİ: Anadolu Efsaneleri (1954) Anadolu Tanrıları (1955) Anadolu´nun Sesi (1971) Hey Koca Yurt (1972) Düşün Yazıları (1981, ölümünden sonra) ÖYKÜ: Ege Kıyılarından (1939) Merhaba Akdeniz (1947) Ege´nin Dibi (1952) Yaşasın Deniz (1954) Gülen Ada (1957) Ege´den (1972) Gençlik Denizlerinde (1973) ANI: Mavi Sürgün (1961) ÇOCUK KİTAPLARI: Denizin Çağrısı Yol Ver Deniz
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.