Giriş |  Kayıt
"Sanatta temel olan, yeni ve kişisel bir şey söylemektir. Büyük sanatçı bununla belli olur. "
TOLSTOY
 


Yazar ismi : Cengiz AYTMATOV
Doğum Tarihi :  Bilgi yok
Memleketi :
  Bilgi yok

 
 
Şehirler hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Cengiz AYTMATOV Kimdir?
Ünlü Kırgız yazarı, çevirmen, gazeteci ve politikacı, 12 Aralık 1928´de Kırgızistan’ın Talas Eyaleti ´ne bağlı Şeker Köyü´nde doğdu. Bişkek´de Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. Yazarlığa 1952´ de başlayan Aytmatov, 1959´da Kırgız Pravdası gazetesinde muhabir oldu. Daha sonra Povesti Gori Stepey (Dağlar ve Steplerden Masallar) adlı öykü kitabıyla büyük ün kazandı. Bu eseri, 1963´te Lenin Ödülü´ne lâyık görüldü ve bu ödül onu aynı zamanda en genç Lenin Ödüllü yazar da yaptı.
Eserlerini, Kırgızca ve Rusça olarak kaleme alan Aytmatov, eserlerinin çoğunda tema olarak aşk, dostluk, savaş döneminin acıları ve kahramanlıkları ile Kırgız gençliğinin gelenek ve göreneklerine bağlılığını seçti. Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkının içinde düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile ‘tipik insan’ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır.
Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikaye ve türküleri ve bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalıştı. Ayrıca hikayelerinde halkının değerlerini, dertlerini, varsa onun içindeki çürümeyi anlatan yazarın en önemli özelliği, özüne bağlılık, kendinden, halkından, coğrafyasından haberdar olma olarak kendini gösteriyor.
Eserleri Türkçe´nin yanı sıra 150´den fazla dile tercüme edilerek milyonlarca baskıya ulaşan Aytmatov, 1958´de Kırgız Yazarlar Birliği Prezidyumu üyeliğine, 1962´de de Kırgız Sinematografi İşçileri Birliği birinci sekreterliğine getirildi.
1966´da SSCB Yüksek Sovyet´i üyeliğine seçildikten sonra da 1967´de SSCB Yazarlar Birliği Yürütme Kurulu üyesi olan ünlü yazar, 1968´de Sovyet Devlet Edebiyat Ödülü’nü aldı. Son yıllarda politikaya da atılan Aytmatov, Kırgızistan Meclisi´nde Talas Bölgesi Milletvekilliğinin yanı sıra Kırgızistan ´ın Benelux Devletleri büyükelçiliğini de yaptı. Uluslararası Cengiz Aytmatov Vakfı Onur Başkanlığı’nın yanı sıra “Diyalog Avrasya” dergisinin yayın kurulu üyeliğini de yapan Aytmatov, uluslararası diyalog çalışmalarıyla da tanınmaktadır. Aytmatov 12 Mart 2008´de, 15 yıldır sürdürdüğü Avrupa Birliği, NATO ve UNESCO temsilciliğinin yanı sıra Belçika, Lüksemburg ve Fransa´daki büyükelçilik görevlerinden ayrılmıştı. Son zamanlarında Almanya´nın Nurnberg şehrinde tedavi gören ve 16 Mayıs´ta Tataristan´da hastalanarak Almanya´ya götürülen Aytmatov, solunum cihazına bağlı olarak yoğun bakımda tutuluyordu. 10 Haziran 2008 günü hayata veda etti.

Eserleri

Zorlu Geçit, Yüz Yüze, Elveda Gülsarı, İlk Öğretmen, Beyaz Gemi, Cemile, Dişi Kurdun Rüyaları, Gün Olur Asra Bedel, Çocukluğum, Yıldırım Sesli Manasçı, Cengiz Han´a Küsen Bulut, Kıyamet, Kassandra Damgası, Gün Uzar Yüzyıl Olur, Toprak Ana.
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.