Giriş |  Kayıt
"Yanıldığını asla kabul etmeyenler, en çok yanılanlardır."
LA ROCHEFOUCAULD
 


Yazar ismi : Cahit Sıtkı TARANCI
Doğum Tarihi :  Bilgi yok
Memleketi :
  Bilgi yok

 
 
Şehirler hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Cahit Sıtkı TARANCI Kimdir?
Türk şairi. Diyarbakır´da doğdu. Bir süre Mülkiye Mektebi´nde okudu. Fransa´ya gitti. Orada Siyasal Bilgiler Okulu´nda okurken İkinci Dünya Savaşı´nın çıkması üzerine yurda döndü. Anadolu Ajansı´nda, Toprak Mahsulleri Ofisi´nde görev aldı. Tedavi için gittiği Viyana´da öldü.
İlk şiirlerini 1930 yılında Muhit ve Servetifünun dergilerinde yayımladı. Otuz Beş Yaş adlı şiirinin ödül almasıyla, ismi çok geniş bir çevrede duyuldu.
Şiirlerinde genel olarak biçime ve görünüşe düşkündür. Türkçeyi cana yakın bir görüntü içinde, pırıl pırıl aydınlık kelimelerle kullandı. Yaşamanın, sevinin güzelliğini öven şiirlerinde insana mutluluk aşılayan bir havayı başarı ile işledi.

Eserleri

Ömrümde Sükut, Düşten Güzel, Sonrası, Ziya´ya Mektuplar.
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.