Giriş |  Kayıt
"Ağzında bal olan arının, kuyruğunda iğnesi vardır."
JOHN LYLY
 


Yazar ismi : Aziz NESİN
Doğum Tarihi :  Bilgi yok  Vefat Tarihi : Bilgi yok
Memleketi :
  İstanbul - (Tüm İstanbul biyografileri için tıklayın)

 
 
İstanbul hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Aziz NESİN Kimdir?
Günümüz yazarlarından. İstanbul´da doğdu. Kuleli Askeri Lisesi´ni, Harb Okulu´nu bitirdi. Subaylıktan sonra fıkra yazarlığı yaptı. Gazetelerde çalıştı. Sabahattin Ali ile peşpeşe Marko Paşa, Malum paşa, Merhum Paşa, Alibaba ve tek başına Zübük adlı mizah dergilerini çıkardı. Düşün Yayınevi´ni kurdu.

Yapıtlarında, çarpıklıkları başarılı ironik bir dille anlattı. Doğruları, aydınlık bir dünya özlemi içinde dile getirdi. Son zamanlarında, yazı ve demeçleriyle tam bir aydınlanma savaşçısı görevini üstlendi.

Eserleri

Başlıca Kitapları : Geriye Kalan, İt Kuyruğu, Yedek Parça, Fil Hamdi, Damda Deli Var, Koltuk, Toros Canavarı, Ölmüş Eşek, Gıdı Gıdı, Biz Adam Olmayız, Sosyalizm Geliyor Savulun, Hayvan Deyip Geçme, Nah Kalkınırsın. Romanları : Kadın Olan Erkek, Zübük, Şimdiki Çocuklar Harika, Tatlı Betüş, Sürname, Tek Yol. Bunun dışında sayısız anı, masal, fıkra ve oyunu vardır. 1972´de Nesin Vakfı´nı kurdu. Yurt içinde ve dışında birçok ödül aldı. Demirtaş Ceyhun´un "Çağımızın Nasrettin Hoca´sı Aziz Nesin (1984)" adlı, yazar hakkında bir kitabı vardır.
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

İlkÖnceki123SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.