Giriş |  Kayıt
"Hayat yaşla değil, yaşamakla anlaşılır."
ANDRE GIDE
 


Yazar ismi : Ahmet Selçuk İLKAN
Doğum Tarihi :  1955
Memleketi :
  Adana - (Tüm Adana biyografileri için tıklayın)

 
 
Adana hakkında bilgi almak ister misiniz?
 
 


 
    Ahmet Selçuk İLKAN Kimdir?
1955 yılında ADANA da doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı yerde tamamladı. Lise yıllarında yazdığı ve çeşitli sanat dergilerinde yayınlanan şiirleri ile dikkat çekti. 1973 yılında yüksek öğrenimini tamamlamak üzere Almanya´nın Berlin şehrine gitti. Berlin Teknik Üniversitesi´nde Mimarlık eğitimini sürdürürken bir yandan da sanat çalışmalarına devam etti.
1975 yılında Hayat dergisi´nin düzenlediği aşk konulu şiir yarışmasında ‘Hatırlar mısın?’ isimli şiiriyle ilk birincilik ödülünü kazandı.
1976 yılında mimarlık öğrenimini yarım bırakarak Türkiye´ye döndü. İstanbul Üniversitesi edebiyat fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne girdi ve 1980 yılında mezun oldu. 1978 yılında profesyonel olarak şarkı sözü yazarlığına da başlayan İlkan´ın şarkılarını o dönemin en popüler sanatçıları seslendirdi.
İlk şarkıları: Ya Seninle Ya Sensiz, Gözler Kalbin Aynasıdır, Artık Ne Duamsın Ne Bedduam, Ayrılık Kolyesi vs.
Bu güne kadar Türk müzik dünyasının en ünlü bestekar ve yorumcuları ile çalışan İlkan´ın 1000`in üzerinde eseri bulunmaktadır
Bunlardan ilk akla gelenler; Islak Mendil, Tahta Masa, Kahır Mektubu, Anılar, Bir Pazar Günü, Sabahçı Kahvesi, Hatıram Olsun, Bir Gülü Sevdim, Ya Seninle Ya Sensiz, Günün Birinde, Ben Sana Ölürüm, Gözler Kalbin Aynasıdır, Çok Tatlısın Güzelsin, Sevdalıyım, Eyvah, Çaykarası, Çocukların Günahı Ne, Ben Ne İnsanlar Gördüm, Bana Sor Yalnızlığı, Eskici, Seninle Aşkımız Eski Bir Roman, Bir Cennettir Dünya, Kurşuna Gerek Yok Gözlerin Var Ya, Selam Olsun, Bizim Sokaklar, Hatıran Yeter, Elveda, Hiçbir Kadın Beni Böyle Yakmadı, Ben Aşkı Ölümsüz Bilenlerdenim, Tövbekar, Seveceksin İnadına, Aradığın Aşkı Söyle Buldunmu, Papatya Falı, Bu Şehrin Geceleri, Yine Bugün Sensiz, Bir Evet Yeter, Seni Sana Emanet Ediyorum, Ya Benimsin Ya Toprağın, Sana Hasret Gideceğim, Senin İçin Burdayım, Liselim, Mastika ve diğerleri…

Ahmet Selçuk İlkan´ın bir başka özelliği türk müzik dünyasında ilk melodili şiir akımını başlatmış olmasıdır. Mum Işığında (Ayten) isimli şiir albümü 1982 yılında piyasaya sunulduğunda yepyeni bir akımın ayak seslerini beraberinde getiriyordu. Bu ekolu başlatan İlkan´ın ardından onlarca şair ve yorumcu şiir kasetleriyle bu kervana katıldı. 1991 yılında ilk şiir klibini gerçekleştiren İlkan´ın bu güne dek yayınlanmış 10 şiir albümü bulunuyor.

Eserleri

Mum Işığında (Ayten) 1982 Şiir Gözlüm (Fahriye Abla) 1984 Bak Bir Erkek Ağlıyor 1986 Bir Beyaz Karanfil 1988 O Adan Benim 1990 Seni Arıyorum (Allah kahretsin) 1992 Şairler Ağlamaz 1997 Ayrılıkların Şairi (sen vurdun da ben ölmedim mi) 2000 Yakılacak Adam 2002 Unutmaktan Geliyorum (senin adın yalan olsun) 2004 Ve bugüne dek yayımlanmış kitapları : Ayrılıkların Şairi (kora yayın – berfin ) 16. baskı Yakılacak Şiirler (kora yayın – berfin ) 10. baskı Adım Yalnızlık Benim (kora yayın – berfin ) 7. baskı Gitmeler Bana Kaldı (kora yayın – berfin ) 7. baskı Bir Gülü Sevdim (kora yayın – berfin ) 8. baskı Erkekler Hep Yalnız Ağlar (neden –kitap)8. baskı
 
 
 
Diğer biyografiler


(Toplam 111 biyografi bulunuyor)

12SonrakiSon

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.