Giriş |  Kayıt
"Sanat, şiddeti ortadan kaldırmalıdır, yalnız o yapabilir bunu."
TOLSTOY
 
 
 

Yazar ismi :  Bayram Kaya (Yazarın ana sayfası için tıklayın)

Sen de Bayram Kaya isimli yazara destek olmak istiyorsan, yıldızlı oylama ile oylamaya katılabilir, 1 ile 10 arası puanlama yapabilirsin.


 
      Toplum 4  
Toplumsal bilinç kişi düzlemle az bilinir. Oysa kolektif tutum amaçlıdır. Kolektif bilinç, bileşimin bilincidir. Kolektif bilinç kişiden bağımsızdır. Kolektif bilinç kişiye kişi kapasitesi kadar bilme olup, kişinin ihtiyacı kadar yansır.

Kişi devir aldığı kolektif tutumlara duygusal bağla bağlıdır. Bu nedenle ilk kolektif tutumlar istisna olur cinstendi. Muhtemel ki ilk kolektif davranışlar açılıp kapanan salınımlar vermekle bir alışmaydı.

Olasılıkla sürüden gelen bir alışkanlıkla yaklaşımdı. Yalıtımlı totem sürece dönüşmeler içinde kişi birbirine kendilikten yaklaşan uzaklaşan salınımlar veriyordu. Sürü içinde savunma içgüdüsü kişileri birbirine yakın kılarken beslenme anı çatışmacı olabiliyordu.

Savunmanın sürü gücünü fark etmesi kadar beslenmenin ortaklaşa av yapma; ortaklaşa ot, kök meyve toplama gibi yaklaştıran davranışlarla; rekabet nedenle uzaklaşan tavırlar içinde olmak, sürecin anı belleğiydi.

Sıklıkla tekrarlanan anı ve davranışlar gün gelecek bilme; farkında olma, birleşen eğilimlere çok daha kolay kanalize olmanın yatkınlığını kişilere kazandırmış olacaktı. Alışma bir yanıyla çeken bir ilişkiyken diğer yanıyla da bilinçle bir anlama değildi.

Alışkanlık veren tutumlar içinde bilgiden çok duygusal davranışlı sosyal tutumlardı. Bilmenin kişi sel bilme, kişisel çaba kadar olan durumu atalet (eylemsizle oluş) yasası içinde en az enerji harcamasıyla bağıntılı olma ihtiyacı kadar kişiye yansır.

Kolektif bileşimi veren süredurumlar kritik değerli eş yönlü benzerliklerin bileşmesiydi. Toplumsal bileşimler eş görevdeş ilişkiler, benzerliler, üzerinde üreten niceleyişlerle farklı totem mesleği olan benzetilerin, totemi yapı denen yalıtım duvarını aşıp grupları bir arada bağıntı eden, örgütlenmesidir.

Üreten totem meslekleri üzerinde kolektif ilişkilerle örgütlenme toplumsal bileşimdi. Burada bilmenin fark etmenin, yakınsatması ve totemi anlayışa karşı dirençle dışa açılma kararı almanın öznel bilinç gücü çok büyüktü.

Toplumsal bileşim kolektif hareket gibi kritik değerler üzerinde yakınsatan davranışlarla oluşan bir hareketti. Ancak burada doğada sağlama yapmanın yerini doğada sağlama olanlardan bir yiyeceği bir grubun kendi bilme ve emek gücü işbirlikleri içinde üretiyor olmaları iki süreç arasında ayırt edici bir önemdi.

Toplumsal hareket, her biri farklı totem mesleklerinden ötürü; sosyal totemi harekete göre katlayıcı ve çok daha üstel durumlu belirsizle olan bir potansiyel durumdu. Kişisi böylesi katlayıcı üstel durumlar eşiğinde yetenekler havuzu olan bileşimleydi.

Toplum üreten grup kümeleri üzerinde bileşen, üretim ve paylaşım sürecinden sonra gruplar sosyal alanlı totemi anlayış içine çekilip, tüketimini, dinlenmesini yapan ve kısmen özel yaşamasını oluşmaya dağılan bağ sentezlerdir. Toplum olukla bileşen sentezler “sağlatan üreten” sentezlerdir.

Dağılan sentezler kişiye ve gruba göreydi. Kişiye ve gruba göre katılım yapan yetenek faaliyetinin durdurulması bir dinlenme arasının verilmesidir. Oysa toplumsal faaliyet durmaz vardiya olarak sürer.

Toplumda kesikli süreklilik vardır. Kişiye göre duraklı olan durumlar kişinin durakta olduğu sırada bir başka kişi veya nüfusun o ara duraklı boşluğu diğer grup kişilerin üretim hareketiyle doldurur.

Bu nedenle toplumda süreklilik çevrimi esastır. Kişiye göre kesikli olan yapı topluma göre gözetilmesi gereken bir bünye (organizma) hareketi olmakla kesikli ama süreklilik esastır. Grupla kişi bileşenli üreten ilişkilerin işbirliği olmakla totem meslekleri bir iş sektörüdürler.

Üreten yetenek bileşimli çalışmalar dağılan ve dağılması gereken grup çalışması, 24 saat içindeki bir süredurumlarla sınırlıdır. Bu süredurumlar kabaca; çalışma, beslenme, dinlenme, uyku ve eğlenen sosyal faaliyetti.

Sosyal alan artık yeni bir kullanma ve yeni bir tüketme alanı olmakla kritik değerler üzerinde sağlatma yapar olmaktan çıkmıştı. Sosyal alan yaşamı kolektif inşa üzerine geliştiren özel alana dönüşmüştür. Sosyal alan; kişiye dek sosyalleşme olanı, kişiler arası özel ve genel ortak anılı yaşanmışlığı veren bilinç içinde sosyo toplumsal hafızalı hukuku ortaya koyar.

Toplumsal bileşim, farklı tarz üretim yapan totem mesleklerinin bileşimidir. Dışta ayrı ayrı olan totem dünyayı, üreten ilişki bağlamında birleştirip temas ettiren süreçti toplumsal bileşim. Üreten ilişiler toplum içinde bileşen öğelerdi. Toplum içindeki totem meslekleri ayrı ayrı iş kolu sektörlerdi.

Toplum sektörle olmakla veya iş bölüşümü iş paylaşımlı imece eşme olmakla bir uzmanlaşma alanıydı. Uzmanlıklar üzerinde kişi yeteneğine anıklık kazandırma ve bir anlamda da ya da zıttı durumla diğer yeteneklerde az çok körelen, diğer mesleklerden de bihaber olmakla bir tür baskılanmadır.

Uzmanlaşma işi her bir uzmanlaşma işiyle toplumsal bileşimi vermekle bir tür toplum, molekülleriydi. Totem meslekleri bu moleküllerin bazıdırlar. Bazların da bir molekül bir bileşim olduğu unutulmamalı. Kritik değerler de bu kolektif bazları veren korunucu yasa olan sağlanması gereken her bir içgüdülerle her bir işlev durumla bileşendiler.

Kritik değerleri veren içgüdüler totemi yapının geri düzlemiydi. Totemdi mana ve üretim ilişkileri de toplumsa hareketin geri düzlem bağ ilişkilerini veren referansa, geri bağlanıcı elementer moleküllerdi.

Toplumlar da totem düzlem kadar olmasalar da yalıtımlı ilahi düzey düzlemli ilişkileri nedenle; kolektif bazla, kolektif bilinçli, dağılıp çözülen ruhsal öznellik bileşimlerini de veren özellik yapılardı.
 
 

Bu yazının tüm hakları ve sorumluluğu Bayram Kaya üzerindedir.
Bu yazının ilgili yazara ait olmadığını, yazının içeriğinde şahsınıza veya toplumun genel ahlak değerlerine bir hakaret olduğunu, içeriğinde açıkça yazılmış müstehcen ifadeler veya edebi yazılarda olmaması gereken ağır küfürler bulunduğunu düşünüyorsanız, ilgili yazıyı ve yazarı site yönetimine bildirebilirsiniz.
Yazıların içeriğinden www.edebiyatdunyasi.com ve Ada İnternet Yayıncılığı ve Reklamcılık Şti. yetkilileri sorumlu tutulamaz.
 
Tüm yazıları

1234SonrakiSon

 
1 .  İbrahim Değerli
2 .  Mehmet Akb
3 .  Serhat ÖZER
4 .  Abdulvahap UNCU
5 .  Ali Demiral


 
1 .  DeryaDerviş
2 .  İbrahim Değerli
3 .  Gülüm Çamlısoy
4 .  Berat Uyanık
5 .  Elnur Əliyev


 
1 .  Ahmet Duman
2 .  Tunahan çelik
3 .  erhan
4 .  Canay Gümüşlü Safi
5 .  Ömer Faruk Hüsmüllü

 

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.