Giriş |  Kayıt
"Bir okul açan, bir hapishane kapatır."
VİCTOR HUGO
 
 
 

Yazar ismi :  Bayram Kaya (Yazarın ana sayfası için tıklayın)

Sen de Bayram Kaya isimli yazara destek olmak istiyorsan, yıldızlı oylama ile oylamaya katılabilir, 1 ile 10 arası puanlama yapabilirsin.


 
      Toplum 3  
Toplumsal bilinç kişi düzlemle az bilinir. Oysa kolektif tutum amaçlıdır. Kolektif bilinç, bileşimin bilincidir. Kolektif bilinç kişiden bağımsızdır. Kolektif bilinç kişiye kişi kapasitesi kadar bilme olup, kişinin ihtiyacı kadar yansır.

Kişi devir aldığı kolektif tutumlara duygusal bağla bağlıdır. Bu nedenle ilk kolektif tutumlar istisna olur cinstendi. Muhtemel ki ilk kolektif davranışlar açılıp kapanan salınımlar vermekle bir alışmaydı.

Olasılıkla sürüden gelen bir alışkanlıkla yaklaşımdı. Yalıtımlı totem sürece dönüşmeler içinde kişi birbirine kendilikten yaklaşan uzaklaşan salınımlar veriyordu. Sürü içinde savunma içgüdüsü kişileri birbirine yakın kılarken beslenme anı çatışmacı olabiliyordu.

Savunmanın sürü gücünü fark etmesi kadar beslenmenin ortaklaşa av yapma; ortaklaşa ot, kök meyve toplama gibi yaklaştıran davranışlarla; rekabet nedenle uzaklaşan tavırlar içinde olmak, sürecin anı belleğiydi.

Sıklıkla tekrarlanan anı ve davranışlar gün gelecek bilme; farkında olma, birleşen eğilimlere çok daha kolay kanalize olmanın yatkınlığını kişilere kazandırmış olacaktı. Alışma bir yanıyla çeken bir ilişkiyken diğer yanıyla da bilinçle bir anlama değildi.

Alışkanlık veren tutumlar içinde bilgiden çok duygusal davranışlı sosyal tutumlardı. Bilmenin kişi sel bilme, kişisel çaba kadar olan durumu atalet (eylemsizle oluş) yasası içinde en az enerji harcamasıyla bağıntılı olma ihtiyacı kadar kişiye yansır.

Kolektif bileşimi veren süredurumlar kritik değerli eş yönlü benzerliklerin bileşmesiydi. Toplumsal bileşimler eş görevdeş ilişkiler, benzerliler, üzerinde üreten niceleyişlerle farklı totem mesleği olan benzetilerin, totemi yapı denen yalıtım duvarını aşıp grupları bir arada bağıntı eden, örgütlenmesidir.

Üreten totem meslekleri üzerinde kolektif ilişkilerle örgütlenme toplumsal bileşimdi. Burada bilmenin fark etmenin, yakınsatması ve totemi anlayışa karşı dirençle dışa açılma kararı almanın öznel bilinç gücü çok büyüktü.

Toplumsal bileşim kolektif hareket gibi kritik değerler üzerinde yakınsatan davranışlarla oluşan bir hareketti. Ancak burada doğada sağlama yapmanın yerini doğada sağlama olanlardan bir yiyeceği bir grubun kendi bilme ve emek gücü işbirlikleri içinde üretiyor olmaları iki süreç arasında ayırt edici bir önemdi.

Toplumsal hareket, her biri farklı totem mesleklerinden ötürü; sosyal totemi harekete göre katlayıcı ve çok daha üstel durumlu belirsizle olan bir potansiyel durumdu. Kişisi böylesi katlayıcı üstel durumlar eşiğinde yetenekler havuzu olan bileşimleydi.

Toplum üreten grup kümeleri üzerinde bileşen, üretim ve paylaşım sürecinden sonra gruplar sosyal alanlı totemi anlayış içine çekilip, tüketimini, dinlenmesini yapan ve kısmen özel yaşamasını oluşmaya dağılan bağ sentezlerdir. Toplum olukla bileşen sentezler “sağlatan üreten” sentezlerdir.
 
 

Bu yazının tüm hakları ve sorumluluğu Bayram Kaya üzerindedir.
Bu yazının ilgili yazara ait olmadığını, yazının içeriğinde şahsınıza veya toplumun genel ahlak değerlerine bir hakaret olduğunu, içeriğinde açıkça yazılmış müstehcen ifadeler veya edebi yazılarda olmaması gereken ağır küfürler bulunduğunu düşünüyorsanız, ilgili yazıyı ve yazarı site yönetimine bildirebilirsiniz.
Yazıların içeriğinden www.edebiyatdunyasi.com ve Ada İnternet Yayıncılığı ve Reklamcılık Şti. yetkilileri sorumlu tutulamaz.
 
Tüm yazıları

1234SonrakiSon

 
1 .  İbrahim Değerli
2 .  Mehmet Akb
3 .  Serhat ÖZER
4 .  Abdulvahap UNCU
5 .  Ali Demiral


 
1 .  DeryaDerviş
2 .  İbrahim Değerli
3 .  Gülüm Çamlısoy
4 .  Berat Uyanık
5 .  Elnur Əliyev


 
1 .  Ahmet Duman
2 .  Tunahan çelik
3 .  erhan
4 .  Canay Gümüşlü Safi
5 .  Ömer Faruk Hüsmüllü

 

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.