Giriş |  Kayıt
"İki günü eşit olan ziyandadır."
HZ. MUHAMMED
 
 
 

Yazar ismi :  Şenol Erten (Yazarın ana sayfası için tıklayın)

Sen de Şenol Erten isimli yazara destek olmak istiyorsan, yıldızlı oylama ile oylamaya katılabilir, 1 ile 10 arası puanlama yapabilirsin.


 
      Menzil  
Menzil:

Tunalı’da eski bir arkadaşa rastladım. Önce o beni tanıdı. Çok uzun yıllardır görmüyordum. Kızılay’a doğru yürüdük, ardından bir kafede oturduk. Sohbet, cüppeli Ahmet’in müteveffa bir Menzil şeyhinin (Güya bir savaşta kolunu kaybedince bir padişah efendimizin yaptırıp hediye ettiği) protez kolunu öperkenki fotoğrafına gelince arkadaş yüzünü buruşturup bir hatırasını anlattı:

-80’li yılların başları. Eve, önceden tanımadığım bir yüzbaşı geldi. Menzil’e gitmiş, mürit olmuş. Şeyhinin kerametlerinden bahsetti. Vaaz verdi. Takiben günahlarımızın affı için bütün aile dua ettik. Nasıl mı? O salonda, kapının yanında, ayakta duruyor. Biz de teker teker, onu görmeyecek şekilde kapının öte tarafına geçiyor, söylediklerini tekrar ediyoruz… Hassas bir dönemimizdi...

Arkadaş buradan itibaren sinirlenmeye ve küfretmeye başladı:

-´Ulan g.., senin menzilini de şeyhini de s……. Hem Allah’ın bize silleyi vurmuş, hem bize ondan af diletiyorsun. O bizden dilesin, dangalak... Hem de a…. k………. Katolik günah çıkarmasını İslam adı altında yaptırıyorsun. Üstelik pespaye bir şekilde. Sessiz filmi yapılsa insanların ne konuştuğu çözülemez, sahne anlaşılamaz, bu gerzekler ne b.. yiyor diye şaşırılır…´ Babam niye itiraz etmedi? Galiba o da o günlerdeki haleti ruhiyesinden… Şimdi olsa, ya dalga geçerdim ya da anında s….. ederdim yobaz p…….. evden…

Titriyordu. Belli ki o mağfiret ayini ona çok koymuştu. Mevzuyu açıp hatırasını tazelediğim için pişman oldum. Ama nereden bilebilirdim?..

Akabinde ezan başladı. Gümbür gümbür. Kafe sahibi veya çalışanı müziği kısmadı, kapıyı kapadı. Tabii, pek fayda etmedi. Arkadaş iyice koptu, sesini daha da yükseltti. Ezanla başlayıp ‘dince kutsal sayılan’ her şey ondan nasibini alıyordu; soktu, koydu, geçirdi…

O sırada yerimde matruşka bebeklerin en küçüğü olmayı veya oradan buhar olup kaybolmayı temenni ettim. Evvela, sözler bana müteveccihen söylendiğinden küfürler sanki özüme ediliyormuş gibi geliyordu! Saniyen iktidarda dinciler vardı… Salisen, fikrimce dünyada bir tane samimi ve faziletli dindar kalsa bile sırf ona hürmetle alenen edilmemeliydi. Hamisen küfür, edileni değil edeni küçültürdü.

Ardından laik kutsal-değerlere atladı; onlar da kelamı muaşakadan payını aldı. Burada hafif ve kısa süreli bir baygınlık geçirdim. Kendime geldiğimde arkadaş ineklerle cinsi münasebette bulunuyordu. Sebebini çözemedim ve tabii ki sormadım. Belki bahsi, nasılsa Hindulara bağlamıştı ki…

Neyse ki kafede kalabalık yoktu. Gençler duymadı. Sadece bir masadaki grup galiba rahatsız oldu. Çalışanlardan biri ‘abi yapmasan’ bakışı attı…

Kafeden çıktıktan, bilhassa arkadaşla vedalaştıktan sonra rahat bir nefes aldım.

Şimdiye kadar bir haber gelmediğine göre arkadaşın akıbeti hakkında endişeye mahal yok. Tersi bir gelişme olsaydı bilirdim; zira ‘dinlemek ve fakat sessiz kalmak’ ithamına maruz kalır, bundan dolayı suçlanır, ona eşlik ettirilirdim.

 
 

Bu yazının tüm hakları ve sorumluluğu Şenol Erten üzerindedir.
Bu yazının ilgili yazara ait olmadığını, yazının içeriğinde şahsınıza veya toplumun genel ahlak değerlerine bir hakaret olduğunu, içeriğinde açıkça yazılmış müstehcen ifadeler veya edebi yazılarda olmaması gereken ağır küfürler bulunduğunu düşünüyorsanız, ilgili yazıyı ve yazarı site yönetimine bildirebilirsiniz.
Yazıların içeriğinden www.edebiyatdunyasi.com ve Ada İnternet Yayıncılığı ve Reklamcılık Şti. yetkilileri sorumlu tutulamaz.
 
Tüm yazıları

1

 
1 .  İbrahim Değerli
2 .  Mehmet Akb
3 .  Serhat ÖZER
4 .  Abdulvahap UNCU
5 .  Ali Demiral


 
1 .  DeryaDerviş
2 .  İbrahim Değerli
3 .  Gülüm Çamlısoy
4 .  Berat Uyanık
5 .  Elnur Əliyev


 
1 .  Ahmet Duman
2 .  Tunahan çelik
3 .  erhan
4 .  Canay Gümüşlü Safi
5 .  Ömer Faruk Hüsmüllü

 

     


Basında sitemiz | Bize ulaşın | Reklam

Sözleşmeler Gizlilik ve Kullanım Sözleşmesi | Tüketici Hakları, Üyelik, Güvenlik ve Teminatlar

Tüm hakları saklıdır 2017 © Edebiyat Dünyası

Edebiyatdunyasi.com'a eklenen yazılar ve görseller 5846 Sayılı FiKiR VE SANAT ESERLERi KANUNU'na göre korunmaktadır. Sitenin özgün içeriği 5187 Sayılı Basın Kanunu'na göre kaynak belirtilmeden başka yayın organlarında kullanılamaz. Kaynak belirtmek ve ilgili sayfaya link vermek koşuluyla sitenin tüm özgün içeriği başka yayın organlarında özgürce kullanılabilir.